Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Za málo peněz hodně muziky. Testujeme Fractal Design Pop Air a Silent

Za málo peněz hodně muziky. Testujeme Fractal Design Pop Air a Silent

Recenze
Fractal Design Pop Mini Air RGB White TG Clear Tint_708236970
Fractal Design Pop Mini Air RGB White TG Clear Tint
2 163 Kč 2 617 Kč
Fractal Design Pop Silent Black TG Clear Tint_1882990793
Fractal Design Pop Silent Black TG Clear Tint
1 873 Kč 2 266 Kč
1 863 Kč 2 254 Kč
Fractal Design Pop Air RGB Magenta Core TG Clear Tint_878377540
Fractal Design Pop Air RGB Magenta Core TG Clear Tint
1 883 Kč 2 278 Kč
1 783 Kč 2 157 Kč
Fractal Design Pop Air RGB Green Core TG Clear Tint_1010461698
Fractal Design Pop Air RGB Green Core TG Clear Tint
2 113 Kč 2 557 Kč
Fractal Design Pop XL Air RGB White TG Clear Tint_811711646
Fractal Design Pop XL Air RGB White TG Clear Tint
2 543 Kč 3 077 Kč

Švédský výrobce hardwaru Fractal Design patří k oblíbencům každého, kdo si v životě alespoň jednou skládal vlastní počítač. Nyní všem nadšencům nabízí nové skříně ze série Pop, které se vyznačují líbivým designem a rozumnou cenovkou.

Když se řekne Noctua, zběhlejší čtenáři si patrně jako první vybaví špičkové procesorové chladiče a ventilátory, které zaujmou především náročnější uživatele. Na ty zpravidla cílí i skříně od společnosti Fractal Design. Zkrátka když chcete to nejlepší na trhu, podíváte se na nabídku tohoto švédského výrobce.

Představení nových skříní Fractal Design Pop

S novými skříněmi se ale výrobce snaží zaujmout široké masy. A hned na úvod musíme zmínit, že na to jde velmi dobře. Byť mají skříně jednodušší stavbu, zachovávají si kvalitní zpracování známé z prémiových řad, a k tomu navíc přidávají výrazně atraktivnější cenovku. Přeci jen u skříní tohoto výrobce jsme zvyklí spíše na dvakrát tak vysoké prodejní ceny.

Vyzdvihnout si zaslouží také líbivý vzhled, který je velmi minimalistický a čistý. Vybírat přitom můžete z různých barevných provedení a plnou či prosklenou bočnicí, s RGB ventilátory i bez.

Celá série se dělí do dvou základních řad se stejným designovým jazykem – Pop Air a Pop Silent. Zatímco první zmiňovaná skupina je navržena pro lepší chlazení díky čelnímu mesh panelu, Silent se soustředí na co nejtišší provoz. Jednotlivé skříně jsou v obou řadách navíc nabízeny ve třech různých velikostech – nejmenší Pop mini pro mATX/mini-ITX, prostřední Pop pro ATX a největší Pop XL, do které se vejdou klidně i E-ATX desky.

My jsme měli možnost před Vánocemi testovat hned dvě různé skříně, konkrétně bílý Fractal Design Pop Mini Air a černý Fractal Design Pop Silent. Společně tak můžeme prozkoumat, co obě řady nových skříní nabízejí.

PopAIRVIS_ATX_Overview_orange_2560.jpg
01.jpg
PopAIRVIS_ATX_Front_2560.jpg

Takto vypadají jednotlivé modely ze sérií Pop Air a Silent od společnosti Fractal Design

Obsah balení

Skříně od společnosti Fractal Design dorazily do redakce v kartónové krabici bílé barvy. Nebýt popisků na čelní straně málokoho by napadlo, jaký designový skvost se ukrývá uvnitř. U obou testovaných modelů přitom platí, že samotné skříně jsou uloženy do pěnových zábran, které je chrání během transportu proti poškození. Dodávaná výbava čítá návod k použití, pásky pro uchycení kabeláže a celou řadu různých šroubků pro uchycení jednotlivých komponent. Skříně řady Pop Silent mají v balení ještě navíc odnímatelný prachový filtr, který se prostřednictvím magnetu přichycuje k horní straně skříně.

DSC01899.JPG
DSC01910.JPG
DSC01914.JPG

Balení a dodávaná výbava k jednotlivým skříním

Fractal Design Pop Mini Air White

S oběma testovanými skříněmi se nyní seznámíme trochu detailněji. Jako první se přitom podíváme na Fractal Design Pop Mini Air White. Jak už samotný název napovídá, hlavní předností tohoto modelu jsou kompaktní rozměry. Nenechte se ale zmást, díky dobře vyřešenému proudění vzduchu můžete do útrob sestavy osadit i velmi výkonné komponenty.

Hlavní přednosti skříně Pop Mini Air:

  • Léty prověřená kvalita výrobků Fractal Design
  • Podpora základních desek formátu mini-ITX a mATX
  • Dostatek prostoru pro výkonnou grafickou kartu a chladič CPU
  • 2x 5,25“ pozice fungující jako skrytý oddíl s šuplíkem pro doplňky
  • Unikátní, perforovaný přední panel pro vysoký průtok vzduchu
  • Předinstalovaný 3x 120 mm ventilátor
  • Prachový filtr na přední, horní a spodní straně
  • Bočnice z tvrzeného skla

Jaké vychytávky nabízí skříň Pop Mini Air

Vzhled a kvalita zpracování

Fractal Design Pop Mini Air White patří mezi modely, které kladou velký důraz na co nejlepší proudění vzduchu. To je poznat hned na první pohled podle čelního panelu. Ten byl navržen a precizně vytvořen, aby fungoval nejen jako zajímavý estetický prvek, ale také jako efektivní prachový filtr, který lze velmi snadno vyčistit. Zároveň umožňuje prakticky neomezené proudění vzduchu pro vynikající chladící výkon.

V přední části skříně stojí za pozornost ještě odnímatelný magnetický panel ve spodní části, ve kterém se ukrývají dvě 5,25“ pozice pro mechaniky. Místo nich se ale zde ukrývá skrytý oddíl pro uložení důležitých drobností. Oddíl chrání magnetický kryt a obsahuje speciálně navržený šuplík, jenž můžete využít pro menší doplňky a periferie k PC, které používáte jednou za čas, ale chcete je mít stále po ruce. Může se to zdát jako drobnost, ale použití šuplíku je v praxi velmi návykové.

Celkově hodnotíme design skříně jako velmi povedený. Ostře řezané linie v kombinaci s mesh čelním panelem vypadají velmi povedeně. Čistota celé skříně o to více vynikne v bílém provedení, které jsme měli možnost testovat. Bočnice je u testovaného kousku skutečně vyrobena z tvrzeného skla, nikoliv z plastu, jak tomu u levnějších skříní bývá.

Společným poznávacím prvkem řad Air a Silent je i panel s ovládacími prvky a snadno přístupnými konektory, který se nachází na vrchní straně skříně. Ten poskytuje 2x USB 3.2 Gen1 typ-A porty pro zapojení periferií a 2x 3,5mm audio jack pro sluchátka a mikrofon. Je zde také pozice pro USB typ-C konektor, která však vyžaduje dokoupení samostatně prodejného kabelu.

Ve vrchní části, která je jinak dokonale hladká, stojí za pozornost ještě rozměrný prolis ventilačního průduchu a vnějším magnetickým prachovým filtrem.

Jak je už ze samotného názvu patrné, Pop Mini Air je nejmenší skříň z vrhu. Konkrétně její rozměry jsou 432 x 393 x 215 mm. Pro úplnost dodejme, že hmotnost činí 5,96 kg. I to svědčí o tom, že výrobce na výrobních materiálech rozhodně nešetřil. Jde zkrátka o dobře stavěný case s velmi bytelnou konstrukcí. Především na detailních snímcích v galerii si pak můžete všimnout, že dílenské zpracování se drží na špičkové úrovni.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Design se opravdu povedl

V útrobách skříně

Skříň Fractal Design Pop Mini Air White je jakožto nejmenší z vrhu určena pro základní desky mATX a Mini-ITX. Navzdory kompaktním rozměrům se ale do ní vejde hromada disků a dalších komponent. Nabízí totiž 2x 3,5“/2,5“ a 4x 2,5“ interní pozice. Součástí balení jsou 2 držáky pro 3,5“/2,5“ disky a dedikovaný držák pro dva 2,5“ disky. Jejich umístění je velmi snadné. Pozice se navíc nacházejí v oddílu pro zdroj a správu kabeláže. Snadno tak vytvoříte čistou a úhlednou sestavu.

Zapomenout nesmíme ani na dvě 5,25“ pozice, do kterých teoreticky můžete osadit i DVD či Blu-ray mechaniky. Tím se ale připravíte o líbivý design celé skříně, a hlavně o skrytý oddíl, který jsme si popsali již v řádcích výše.

Skříně této velikosti umožňují osazení až 5x 120 mm nebo 2x 140 mm + 1x 120 mm ventilátorů. Fractal Design již ze základu dodává Pop Mini Air s předinstalovanou trojicí ventilátorů Aspect 12 RGB na předních a zadní pozici. Pro výkonnější sestavy navíc podporuje instalaci radiátorů velikosti 240 mm na přední, 240 mm na horní (s výškou RAM max. 46 mm) a 120 mm na zadní pozici.

Pro úplnost dodejme, že maximální délka grafické karty je 365 mm. Platí to v případě, že jsou osazeny přední ventilátory, bez nich může být karta dokonce ještě delší. Skříň disponuje 4 sloty pro instalaci rozšiřujících karet. Maximální výška chladiče procesoru může být 170 mm. Pozor si je nutné dávat i na délku zdroje, neboť výrobce doporučuje modely s maximální délkou 150 mm.

DSC02137.JPG
DSC02141.JPG
DSC02144.JPG

Pohled do útrob skříně

Fractal Design Pop Silent Black

Než se pustíme do praktických testů a obě skříně osadíme komponenty, sluší se představit blíže většího bratříčka – skříň Fractal Design Pop Silent Black. Jde vlastně o prostředního bratříčka, co se velikosti týče. Připomeňme, že Fractal Design nabízí ještě provedení XL, které je určeno pro ještě větší základní desky, případně pro sestavy s masivnějším chlazením. Testované provedení spadá do řady Pop Silent, krásně si tak na něm ukážeme, v čem se tyto skříně liší od série Pop Air.

Hlavní přednosti skříně Pop Silent:

  • Léty prověřená kvalita výrobků Fractal Design
  • Podpora základních desek formátu mini-ITX, mATX a ATX
  • Dostatek prostoru pro výkonnou grafickou kartu a chladič CPU
  • 2x 5,25“ pozice fungující jako skrytý oddíl s šuplíkem pro doplňky
  • Design pro pohlcení hluku komponent
  • Předinstalovaný 3x 120 mm ventilátor
  • Prachový filtr na spodní straně
  • Bočnice z tvrzeného skla

Jaké vychytávky nabízí skříň Pop Silent

Vzhled a kvalita zpracování

Pop Silent je řadou skříní, které podřizují svou konstrukci a design co nejtiššímu provozu. Jde tedy o ideální modely do otevřených open spaců, kde je vyšší hladina hluku sestav velmi nežádoucí, ale zároveň i pro herní a high-endové stroje, u kterých je kladen důraz na co nejtišší provoz. A je jedno, zda se bavíme o PC sestavách určených do domácností či nějakých streamovacích studií.

Že je na tichý provoz kladen skutečně velký důraz, je patrné hned na první pohled. Čelní panel skříně je totiž u modelů série Silent vždy uzavřený. V případě instalace ventilátorů do přední části se vzduch nasává pomocí jen pomocí úzké perforované části na boku. Ve spodní části čelního panelu opět nalezneme skrytý oddíl, který obsahuje šuplík pro uložení drobností. U magnetického krytu stojí stejně jako v případě skříní Pop Air za pozornost látková visačka Fractal, která je zajímavým designovým prvkem a zároveň usnadňuje odklápění magnetické krytky.

Základní designový jazyk je nicméně stejný jako u celé řady Pop, pro testovanou skříň jsou tedy typické ostré linie a minimalistický design. Na vrchní straně pak naleznete panel s ovládacími prvky a snadno přístupnými konektory. K dispozici jsou opět 2x USB 3.2 Gen1 typ-A porty pro zapojení periferií a 2x 3,5mm audio jack pro sluchátka a mikrofon. Je zde také pozice pro USB typ-C konektor, která vyžaduje dokoupení samostatně prodejného kabelu.

Řada Silent však nemá ve vrchní části prolis pro lepší chlazení, tato strana je tedy dokonale hladká. Důraz na tichý chod je patrný už i díky možnosti výběru bočnice. Vedle temperovaného skla, které jsme měli možnost testovat my, totiž můžete volit i druhou bočnici plnou, čímž docílíte ještě tiššího chodu. Počítat je nutné samozřejmě s tím, že přijdete o pohled na vnitřní komponenty, což bude některým uživatelům jistě vadit. O to více je ale přínosem, že výrobce nabízí možnost volby. Bočnicím a celkové tichosti sestavy se budeme věnovat ještě detailněji v řádcích níže.

Zpracování skříně i kvalita použitých materiálů se opět drží na špičkové úrovni. V dané cenové třídě budete patrně jen těžko hledat lépe zhotovený case. Rozměry jsou 473,5 x 454 x 215 mm a hmotnost činí 7,3 kg. Pro lepší představu o rozměrech si dovolíme ještě porovnání se skříní Fractal Design Pop XL Silent, její proporce jsou 522 x 520 x 230 mm a hmotnost činí 10,4 kg.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Černá testované skříni sluší

V útrobách skříně

Ihned po oddělání bočnic si všimnete, že řada Pop Silent skutečně klade důraz na co nejtišší chod. Bitumenová bočnice je totiž opatřena zvuk pohlcující pěnou. V případě, že vyberete model se dvěma ocelovými bočnicemi, bude pěna nainstalovaná na obou. Pro úplnost dodejme, že tato speciální zvuk pohlcující pěna se nachází i na vrchním a čelním panelu skříně, pochopitelně z vnitřní strany.

Pop Silent je jakožto prostřední velikostní model určen pro základní desky formátu ATX, mATX a Mini-ITX. Vedle dvou 5,25“ externích pozic nabízí 3x 3,5“/2,5“ a 4x 2,5“ interní pozice. Součástí balení jsou nicméně pouze 2 držáky pro 3,5“/2,5“ disky a dedikovaný držák pro dva 2,5“ disky. Další je možné dokoupit samostatně.

Skříně umožňují osazení až 3x 120 mm nebo 2x 140 mm ventilátory. Fractal Design již ze základu dodává Pop Silent s předinstalovanou trojicí ventilátorů Aspect 12 na předních a zadní pozici. Pro výkonnější sestavy navíc podporuje instalaci radiátorů velikosti 280 mm na přední a 120 mm na zadní pozici.

S osazeným předním ventilátorem se do skříně vejdou grafické karty s délkou 380 mm, maximální výška chladiče může dosahovat 170 mm. Testovaný model disponuje 7 sloty pro instalaci rozšiřujících karet. Doporučená délka zdroje je do 170 mm.

DSC01922.JPG
DSC01930.JPG
DSC01935.JPG

Pohled do útrob skříně

Praktické zkušenosti

Obě skříně jsme pro účely testu osadili totožnými komponentami. Konkrétně procesorem Intel Core i7-10700KF Comet Lake 5.1 GHz s chladičem GELID Solutions Glacier Black, základní deskou Asus TUF Gaming B560M-PLUS WIFI, grafickou kartou AORUS GeForce RTX 2080 8G, kitem operační paměti Corsair 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, M.2 diskem WD Blue SN570 1 TB, na kterém byl nainstalovaný operační systém Windows 11 Home, a zdrojem GIGABYTE UD850GM - 850W.

Všechny zmiňované komponenty se pohodlně vešly od menší skříně Pop Mini Air, a pochopitelně také do většího modelu Pop Silent. Vzhledem k tomu, že jsme nedávno měli možnost testovat také AIO vodníka Endorfy Navis F280, můžete se podívat v galerii níže na skříň Pop Silent s nainstalovaným vodním chlazením, a dokonce i s grafickou kartou Asus TUF Gaming GeForce RTX 4090, 24GB GDDR6X. Ta se do skříně vešla i s nainstalovaným vodním chlazením v přední části, přestože jde o jednu z nejrozměrnějších karet současnosti.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Totožné komponenty jsme nainstalovali do obou skříní

S instalací komponent nebyl problém ani v jedné z testovaných skříní, i když pochopitelně větší bratříček Pop Silent nabízí větší prostor pro snadnější manipulaci a zároveň i více možností pro uchycení jednotlivých komponent. Velmi dobře se díky promyšlené konstrukci ale dá vyvázat kabeláž i v kompaktním casu Pop Mini Air. V obou případech tak můžete vytvořit čistě vypadající sestavy se smyslem pro detail.

Zdůrazněme nicméně, že testy obou skříní probíhaly výhradně za použití komponent zmiňovaných v prvním odstavci. Cílem testů totiž bylo zjistit, jak moc se provozní teploty a provozní hluk změní, když použijeme case ze série Pop Air a Pop Silent, jejichž zaměření je přeci jen odlišné.

V tabulce níže si můžete prohlédnout, že rozdíly v teplotách nebyly překvapivě zase tolik rozdílné. Sice jsme naměřili v případě Pop mini Air díky lepšímu proudění vzduchu o pár stupňů méně, ale všechny komponenty jsou stavěné na daleko vyšší provozní teploty. Daleko znatelnější, alespoň subjektivně, byl pokles provozního hluku, byť hlukoměr ukázal v průměru rozdíl pouze okolo 2 dBA.

Nejhlučnějším prvkem sestavy byla přitom použitá grafická karta, která se při plných otáčkách dovede „rozkřičet“ až na 47,8 dBA. Proti tomu procesorový chladič GELID Solutions Glacier Black nabízí v praxi při maximálních otáčkách hlučnost 35,1 dBA. Pro úplnost dodejme, že v obou sestavách navíc běžely tři 120mm ventilátory Aspect 12 s maximální hlučností 18,3 dBA, které výrobce ke skříním dodává – dva byly nainstalované vepředu, jeden vzadu.

Testovaná skříň

Pop mini Air

Pop Silent

Teplota CPU (klidový stav)

26 °C

26 °C

Teplota CPU (zátěž)

39 °C

40 °C

Teplota GPU (klidový stav)

38 °C

41 °C

Teplota GPU (zátěž)

72 °C

75 °C

Hlučnost vepředu (klidový stav)

29,8 dBA

27,9 dBA

Hlučnost vepředu (zátěž)

39,6 dBA

37,5 dBA

Hlučnost vlevo (klidový stav)

28,4 dBA

28,4 dBA

Hlučnost vlevo (zátěž)

40,1 dBA

38,6 dBA

 

Klady a zápory

+ široké možnosti výběru

+ velmi povedený design

+ bytelná konstrukce celé skříně

+ snadná instalace komponent

+ skříně nabízejí i 5,25“ pozice

+ součástí balení jsou i tři ventilátory

+ poměr cena/výkon

 

- řada Pop Silent nenabízí tak dobré chlazení jako Pop Air

- řada Pop Air netlumí hluk tak dobře jako Pop Silent

- při použití 5,25“ pozice pro mechaniku se naruší líbivý design skříně

- kabel USB 3.2 Gen 2 Type-C je nutné zakoupit samostatně

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fractal Design Pop Silent

Závěrečné hodnocení

Staví na stejných základech, a přesto je každá jiná. Skříně Fractal Design Pop Air zaujmou svým líbivým vzhledem a důrazem na co nejlepší proudění vzduchu, což přijde vhod především u extrémně výkonných sestav. Fractal Design Pop Silent zase vyčnívá nad konkurencí důrazem na co nejtišší provoz. V obou případech přitom můžete vybírat z různých barevných variant a hned třech velikostí. Nová série Pop má dobře našlápnuto k tomu, stát se bestsellerem, ve své cenové třídě patří díky robustní konstrukci a promyšleným detailům k tomu nejlepšímu, co můžete v současnosti pořídit.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Sestava

Dobrý den,
vybírám case k sestavě a již jsem na tyto Case koukal.
Myslíte, že k sestavě je vhodná verze silent nebo air flow. Mám rád když je počítač tichý, ale nechci ho uplně udusit.
https://www.czc.cz/aka2l6l7m8gu3btdlc9vst5604/seznam
Předem děkuji za váš názor

Malá cena

Krásný den
Jako student mám asi vážně jiné představy o něčem jako je malá cena. Bedna vypadá skvěle zřejmě bude mít i skvělý airflow ale cena mi nepřipadá až tak malá. Ale to samozřejmě záleží na každém
velice doufám že jsem vám malým vtípkem zlepšil den a užívejte života

DB a teplota

"rozdíl pouze okolo 2 dBA"
Vzhledem k tomu, že na logaritmickém měřítku pouhých 3 dB dělá dvojnásobný rozdíl, pak 2 dB je 60%, čili silent skříň tlumí o polovinu líp.Stejně tyto teploty mi moc nedávají smysl. Očekával bych větší teplo od skříní s uzavřeným čelem, jinak zní to moc dobře, mít takové tlumení bez ohřátí.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru