Seasonic S12II-380 380W_1741233920
Seasonic S12II-380 380W
Produkt není určen k prodeji.

Recenze produktu Ušetřím koupí nového zdroje ???

vodic
  • Vysoká účinnost
  • Kvalitativně srovnatelný pouze s nejdražšími zdroji (Enermax apod.)
  • Nízká hlučnost
  • Nízká cena
  • Mě osobně nesympatické opletení kabelů
  • Pro někoho zbytečná černá barva a kvalitní balení zvyšující cenu

Zdroje od firmy Seasonic se mohou chlubit skvělou účinností v porovnání s konkurencí. Dokazuje to například test od českého guru napájecích zdrojů Martina Šejnohy - http://www.svethardware.cz/art_doc-4BC4D6B744E73473C12571720076B559.html. A i podle tohoto testu jsem se rozhodl, že si zdroj pořídím. Včera jsem si konečně Seasonic S12II-380, který se, stejně jako jeho kolegové, může chlubit nálepkou 80plus, přinesl domů. Specifikace 80plus zaručuje, že učinnost zdroje při jakémkoliv zatížení neklesne pod 80%. Co to vlastně znamená? Stále se na diskuzích setkávám s nepochopením problematiky napájecích zdrojů, tak bych si dovolil malé shrnutí.

Nejprve si musíme říct, co vlastně znamená ono číslo v označení zdroje. Je to výkon, kterým zdroj dokáže zásobovat připojené komponenty (ponechme stranou, že na zdroj Eurocase s označením 350W bych si netroufl připojit ani komponenty s odběrem 250W, ačkoliv by to podle specifikací němel být žádný prohřešek). A jak tato hodnota souvisí s tím, co zaplatíte za účet za elektřinu? Skoro se dá říct, že nijak. Alespoň do té doby, než známe spotřebu komponent PC a účinnost zdroje, která nám udává kolik procent energie se při transformaci skutečně přemění a nevyplýtvá se tak ve formě tepla. Příkon zdroje (spotřeba PC) se dá tedy spočítat jednoduchým vzorcem:


PříkonZdroje = PříkonKomponent / (ÚčinnostZdrojeV% / 100)


Co z toho plyne? Rozhodně ne to, že 700W zdroj bude ze zásuvky odebírat 700W nehledě na zatížení PC, jak se stále občas objevuje v diskuzích. Ukažme si to na příkladu mého PC se zdroji EC a Seasonic.


Sestava:

MB Gigabyte P965-DS4; Intel Celeron E1200@2,2GHz; 1GB RAM
GK nVidia GF6800GS; HDD Seagate Barracuda 120GB; DVD-RW Lite-On; TV karta Leadtek WinFast


V době kilowatových zdrojů se to může zdát neuvěřitelné, ale komponenty takového PC mají při běžné kancelářské práci spotřebu necelých 70W. Při spuštění hry Crysis (nekamenujte mě, opravdu to běží plynule a na střední detaily při 1024x768) je to již horší, protože grafická karta není z nejúspornějších - hodnota se vyšplhá na 102W. Jak jsem k těmto hodnotám došel? Abych mohl použít výše uvedený vzorec, musel jsem znát příkon zdroje, který je možné změřit běžným wattmetrem, a účinnost zdroje, která se však i v laboratorních podmínkách velice tězko stanovuje. Vycházel jsem tedy z toho, že účinnost zdroje Seasonic je při čtvrtinové zátěži přibližně 85% (viz zmíněný odkaz - podobných výsledků měření dosáhli autoři i v dalších testech, které se mi podařilo nalézt na internetu, ale bohužel jsem si stránky nepoznamenal a nyní jsem příliš pohodlný na to, abych je znovu hledal :)). Na základě toho již bylo možné dopočítat přibližnou hodnotu účinnost zdroje Eurocase. Přiznám se, že mě překvapil, 70% jsem ani nečekal.

A teď konečně k té nejdůležitější otázce. Kolik PC skutečně spotřebuje ?


Příkon PC:

Kancelářská práce (spotřeba komponent 70W)

- Eurocase - 100 W

- Seasonic - 82 W


Crysis (spotřeba komponent 102W)

- Eurocase - 146 W

- Seasonic - 120 W


Co to znamená při ročním vyúčtování za elektřinu? Při běhu mého PC přibližně 4 hodiny denně při malém zatížení a při ceně elektřiny 4kč/kWh je roční rozdíl přibližně pouze 120 kč. Pokud máte zravější komponenty se spotřebou např. 200W, pak je rozdíl již znatelných 300kč. Pokud váš PC běží 24h denně, vynásobte si hodnotu 6x. V takovém případě se výměna zdroje Eurocase za Seasonic vrátí už za necelý rok. A to nemluvím o jednoznačně vyšší spolehlivosti, která znamená menší šanci destrukce celého PC v případě vyhoření zdroje.

Ještě bych si dovolil zapět krátkou ódu na zdroj Seasonic. Mé srdce absolventa elektrotechnické fakulty zaplesalo, když jsem nahlédl do útrob zdroje. Všechny použité kondenzátory jsou od špičkových výrobců, všechny na 105°C, všude je plno místa zajišťující bezproblémové odvádění tepla. Použité součástky mají už jen podle použitých pouzder několikanásobně větší zatížitelnost, než ty použité v Eurocasu.

Co tedy říct závěrem. Pokud byste se ptali, zda doporučuji koupi tohoto zdroje, tak jednoznačně musím říci ano. Pro šetřivé bych ale doporučil spíše OEM verze tohoto zdroje, které postrádají černé lakování a efektní balení, což znatelně sníží koncovou cenu. Příkladem je např. verze Seasonic SS-350ET-F3 (která během posledního měsíce takřka zmizela z e-shopů, ale zdá se, že dorazila nová dodávka, takže se do nich pomalu vrací), která se dá pořídit již přibližně za 1000kč s DPH. Musím ale upozornit, že kupující by si měl dát pozor na to, zda zdroj disponuje specifikací 80plus, protože se prý prodávají i ochuzené verze s nižší účinností (alespoň podle stránek výrobce).

Ještě poslední poznámka. Nehoňte se za kw zdroji. I 450W zdroj je pro naprostou většinu PC zbytečně výkonný (tedy pokud se nejedná o EC a spol. :)).

Update: Test ucinnosti lze jiz najit na strankach 80Plus - http://www.80plus.org/manu/psu/psu_reports/Seasonic_SS-380GB_380W_80PLUS_Report.pdf

kód: 48352b
Seasonic S12II-380 380W_1741233920
použité zboží
Produkt není určen k prodeji.
Zdroj s výkonem 380W, podpora ATX12V, dvojitá +12V větev, aktivní PFC, 120mm tichý větráček s termoregulací, SATA + PCI-E.
To je gól! To je gól!